Hosting node.js na openshift.com ma kilka wspaniałych cech: jest darmowy, nie trzeba za niego płacić i nie wymaga żadnych opłat. Jego konfiguracja też jest całkiem prosta i intuicyjna. No, chyba, że akurat przypadkowo wyskoczy nam przy instalacji kilka błędów. Na przykład „no such file dl/import”. Co wtedy?
rhc setup C:/Ruby22-x64/lib/ruby/2.2.0/rubygems/core_ext/kernel_require.rb:54:in `require’ : cannot load such file — dl/import (LoadError)
I pod spodem kilkadziesiąt podobnych wierszy. Pierwsza reakcja – panika: „przecież zrobiłem wszystko tak jak w tutorialu na stronie!”. Po chwili – rezygnacja: „może jednak backend na CGI C++? Może nie będzie aż tak źle?”. I potem, w końcu – gniew, zmarszczenie brwi i otwarty w poszukiwaniu odpowiedzi StackOverflow. A odpowiedź zaskakująca. Niezgodność między wersjami Ruby.

 

Tutorial na stronie OpenShifta zaleca pobranie ostatnio wydanej wersji Ruby, to jest 2.2.4. Ale że tutorial pisany był już pewnie jakiś spory czas temu,  ówczesna aktualna wersja była całkiem inna, prawdopodobnie 1.9.3. Usunięcie 2.2.4 i ściągnięcie właśnie tej wersji rozwiązuje problem. Wystarczy już tylko jeszcze raz wklepać w konsole „gem install rhc” i instalacja idzie pierwszorzędnie. Tylko pewien niesmak zostaje: jeśli już tutaj są problemy, to co będzie dalej? Ale czego się nie robi, żeby przyoszczędzić!
  • Did you like it?
  • Yes   No